Mazsalacas vidusskola

Tik ilgi būs pasaule šī, cik ilgi būs skola. Un skolas dvēsele – skolēni un skolotāji

T/fax:+371 64251270  vidusskola@mazsalacasnovads.lv

   

Mazsalacas vidusskolas 10.klases skolēni kopā ar skolotājām Vinetu Tiltiņu un Inetu Martinsoni viesojās Igaunijas Ziemeļu daļā, Tāmsalu ģimnāzijā, kur Erasmus+ projekta “Jaunie uzņēmēji – mācīšanās no pieredzes” ietvaros satikās Beļģijas, Portugāles, Grieķijas, Latvijas un Igaunijas delegācijas.

 

 

  Ierodoties Igaunijā, projekta dalībniekus pārsteidza stindzinošs sals, -25 grādi un sniega kupenas. Šoreiz tieši dabas apstākļi bija kā projekta pievienotā vērtība, jo tādu skaistumu, saltumu un ziemas īstumu Vidusjūras reģiona valstu pārstāvji nebija baudījuši līdz šim.

  Projekta vizītes laikā bija iespēja iepazīties ar veiksmīgiem uzņēmējdarbības paraugiem -  igauņu mākslinieces Reena Curphey un viņas vīra Matt Curphey, kurš pārcēlies uz Igauniju no Lielbritānijas, ģimenes uzņēmumiem. Sieva nodarbojas ar filcēšanu, pārdodot savus mākslas darbus gan Eiropā, gan Amerikā, bet vīra rūpals ir aitu audzēšana. Ģimene dzīvo un strādā savās vecvecāku mājās, atjauno tās un attīsta savu biznesu, vienlaikus audzinot trīs bērnus.

  Ar prieku noraudzījāmies, kā igauņi pratuši sakopt savas vecās muižas. Palmse, Sagadi un Vihula muižas ir atjaunotas un lepni slejas plašajās, klusajās ārēs, glabādamas sevī seno dienu stāstus un šobrīd laipni aicinot jebkuru viesi ienākt, atpūsties, atsēžoties greznajos krēslos un baudot senlaicīgo interjeru. Turpat iespējams ko jaunu uzzināt muižā iekārtotajā muzejā, Meža skolā, palutināt sevi SPA centrā, pārnakšņot viesnīcā vai  pavakariņot izsmalcinātā restorānā. Skaisti un gudri! Arī šie ir veiksmīgas uzņēmējdarbības stāsti. Mums ir, ko pamācīties – muižas ir atjaunotas kā viens veselums, nesadalot ēkas dažādiem īpašniekiem, bet ļaujot tām funkcionēt kā vienotam organismam.

  Viesojoties Kasmu kapteiņu ciematā, tikām viesmīlīgi uzņemti muzejā, kas vienlaicīgi ir privātmāja. Tajā, blakus senlaicīgiem jūras un zvejas rīkiem, lietā tiek liktas stelles, uz kurām visai mājai noaustas grīdsegas. Virtuvē blakus saimes galdam svarīgs stāv mazuļa barojamais krēsliņš no senseniem laikiem, bet istabā zem iespaidīga izmēra flīģeļa guļ divi viesmīlīgie ģimenes mīluļi – suņi. Kapteiņa māja tikusi atņemta, arī šo vietu skāris Sibīrijas stāsts. Šobrīd puse ģimenes dzīvo Amerikā, bet dzimtas māja tomēr atgūta, un vecā jūrnieka ligzda, kurā jūra barojusi daudzas paaudzes, tiek atjaunota, ar lepnumu un spītu. Katrs varējām iet cauri saimnieku istabām, virtuvei, apskatīt mājas. Saimnieki lepojas ar savu dzimtu, dzimtas mājām, tradīcijām, zināšanām. Viņi paliek tur, savā spēka vietā, un ar senču svētību dzīvo tālāk, gatavi nokasīt no savas padomju laikos atņemtās mājas griestiem daudzās krāsas kārtas, lai atkal ieraudzītu seno dienu skaistumu , atjaunotu to un dzīvotu tālāk, lepni par savu dzimtu, tās dzīvi un darbu. Guļamistabā uz sienas vēl arvien goda vietā piekārts izšuvums, kas saglabāts no senčiem. Tajā lasāmi trīs vārdi “Dzīve ir darbs”.

  Projekta ietvaros skolēni un skolotāji  starptautiskās grupās radīja savu uzņēmumu, izveidoja biznesa plānu, zīmēja uzņēmuma logo un savu darbu prezentēja visiem pārējiem. Tā bija nopietna uzņēmējdarbības veidošanas pieredze, ņemot vērā faktu, ka dažu projekta dalībvalstu pārstāvji nebija iepriekš saskārušies ar skolēnu mācību uzņēmumu veidošanu.

  Paralēli darbam skolā, skolēni un skolotāji piedalījās arī dažādās citās aktivitātēs: slēpoja, slidoja, brauca ar ragavām no kalna, peldēja, būvēja sniega pilsētu. Ekskursijā pa Rakveres pili iepazina Viduslaiku dzīvi, Kohtla – Nomme raktuvēs - skarbo ogļraču darba ikdienu, bet apsnigušu koku ieskautajā Kuremae klosterī baudīja klusumu, mieru un ziemas pasakaino skaistumu.

  Lai arī šis projekta posms norisinājās tepat, pavisam tuvu – kaimiņvalstī Igaunijā, esam ieguvuši jaunu pieredzi, zināšanas, jaunus draugus no dažādām pasaules valstīm, iepazinuši igauņu ģimeņu ikdienu, viņu viesmīlību. Esam redzējuši, kā igauņi ar lielu gādību sakopj un atjauno savus senos īpašumus, liekot tiem atdzimt un no jauna ar lepnumu kalpot nākamajām paaudzēm.

  Ja esam zinātkāri, atvērti, gatavi mācīties un gaiši noskaņoti, iegūstam ļoti daudz. Droši varu teikt – šīs dažas dienas bija veselas augstskolas vērtas.

  Projektu Mazsalacas vidusskolā 100% apmērā finansē Erasmus+ ar 29685,00 euro.

Skolotāja Ineta Martinsone

Publicitātes foto

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus, lai mēs varētu Jums nodrošināt vislabāko lietotāja pieredzi. Turpinot pārlūkot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu izmantošanai. Lasīt vairāk par sīkfailiem, ko izmantojam, un to, kā mainīt Jūsu iestatījumus Uzzināt vairāk.

  Es piekrītu sīkfailu izmantošanai